Diagnostyka podologicza / Wizyta konsultacyjna:

Każdy prawidłowo wykonany zabieg podologiczny powinien być poprzedzony odpowiednią diagnostyką i doborem właściwej terapii, tak aby zniwelować dolegliwości chorobowe w obrębie stóp i kończyn dolnych, zadbać o zdrowie, higienę i estetykę stóp, ale również prowadzić terapię usunięcia przyczyn tych dolegliwości. Diagnostyka jest częścią każdego zabiegu podologicznego, jednakże zawsze warto przeprowadzić konsultacje dotyczącą stanu zdrowia stóp niezależnie od podjęcia terapii.
Diagnostyka obejmuje wstępne badanie zmian angiopatycznych i neuropatycznych pod kontem zaburzeń czucia i ukrwienia, paznokci grzybiczych i zmian skórnych dermatologicznych, określenie zaburzeń chodu i ortopedycznych zniekształceń stóp i kończyn dolnych.

Wizyta kontrolna

Sprawdzenie stanu po zakończonej terapii i poddanie ocenie jej efektów, w celu ewentualnej weryfikacji właściwej pielęgnacji oraz zaleceń domowych.

Zabieg  podologiczny

Zabieg podologiczny oparty na specjalistycznej opiece stóp polegający na oczyszczeniu stóp antyseptycznym płynem, prawidłowym obcięciu opiłowaniu i nadaniu kształtu paznokciom, opracowaniu skórek, higienicznym oczyszczeniu wałów paznokciowych, oczyszczeniu przestrzeni między palcowych, usunięciu zrogowaciałego naskórka. Nawilżanie, natłuszczanie naskórka stóp  jest uzupełnieniem zabiegu.
Polerowanie i nabłyszczanie płytki paznokci lub malowanie dowolnie wybranym lakierem jest możliwe jeśli nie ma przeciwwskazań zgodnie ze sztuką wykonywania pedicure podologicznego  na życzenie klienta. Przekazanie zaleceń do pielęgnacji domowej.

Zabieg podologiczny dla Diabetyka

Podologia Wrocław Spa na bosoJest wykonywany przez specjalistę – Podologa, który przeszedł odpowiednie szkolenie i jest świadomy ryzyka i konsekwencji przeprowadzonej terapii oraz zna skutki cukrzycy. Pedicure polegający na oczyszczeniu stóp antyseptycznym płynem, prawidłowym obcięciu opiłowaniu i nadaniu kształtu paznokciom, higienicznym oczyszczeniu wałów paznokciowych, usunięciu zrogowaciałego naskórka. Nawilżanie, natłuszczanie naskórka stóp  jest uzupełnieniem zabiegu.
Polerowanie i nabłyszczanie płytki paznokci lub malowanie dowolnie wybranym lakierem jest możliwe jeśli nie ma przeciwwskazań zgodnie ze sztuką wykonywania pedicure podologicznego  na życzenie klienta. Przekazanie zaleceń do pielęgnacji domowej.

Więcej: Pielęgnacja diabetyka w gabinecie kosmetycznym.

Zabieg podologiczny dla Osób Starszych (wiek 75 lat + )

Pedicure dedykowany dla osób cierpiących na schorzenia związane z wiekiem, takie jak demencja starcza, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, po przebytych udarach, z niedowładem oraz innych. Zapewniamy odpowiednie podejście, cechuje nas cierpliwość i wyrozumiałość. Mamy świadomość problemów towarzyszących tego typu dolegliwościom. Zachęcam do skorzystania z profesjonalnych usług świadczonych dla Pacjentów w podeszłym wieku. Taki Pedicure to wiele składowych elementów na kompleksową opiekę i troskę stóp. Zapewniamy wszystko czego Pacjenci oczekują aby przywrócić stopom zdrowie, ładny wygląd i sprawność.

Usunięcie modzela

Jest to zabieg usunięcia warstwy zgrubiałego naskórka nadmiernie zrogowaciałego, najczęściej usytuowanego na podeszwie stopy, powstają w wyniku nadmiernego przeciążenia stopy. Usunięcie zgrubiałej warstwy skóry przy pomocy skalpela i dłuta podologicznego oraz odpowiednio dobranego frezu. Następnie założenie odpowiedniego opatrunku okluzyjnego z preparatem, którego zadaniem jest zmiękczenie i nawilżenie miejsca po usunięciu zmiany. Zbadanie biomechaniki stopy. Korekta wady ustawienia stopy i wady chodu, założenie ortozy odciążającej. Aplikacja opatrunku nie wiąże się z otwarta raną, lecz spełnia zadanie terapeutyczne. Następnie na zdrową skórę aplikowany jest odpowiedni krem nawilżający. Pielęgnacja tej zmiany polega na stosowaniu preparatów złuszczających i zmiękczających.

Usunięcie odcisku / nagniotka

Są to niewielkie, odgraniczone, miejscowe zgrubienia naskórka, charakteryzujące się obecnością głębokiego rdzenia znajdującego się w samym środku nagniotka, będące rezultatem nadmiernego ucisku. Rdzeń ten sięga głęboko do unaczynionej i unerwionej warstwy skóry, a jego ucisk może powodować ból. Zabieg polega na usunięciu wierzchniej warstwy zgrubienia skalpelem oraz podważenia rdzenia odcisku specjalnym frezem próżniowym lub dłutem podologicznymi wyciągnięcie całego odcisku. Zbadanie biomechaniki stopy. Korekta wady ustawienia stopy i wady chodu. Zaopatrzenie zmiany za pomocą opatrunku okluzyjnego jest niezbędne do prowadzenia prawidłowej terapii oraz zalecenie właściwej otozy zabezpieczającej z możliwością skorzystania z gotowych nakładek lub wykonaniem indywidualnej. Zabieg jest bezpieczny i bezbolesny.

Brodawki

Są to niewielkie grudki naskórkowe odgraniczone od skóry występujące na jej powierzchni, spłaszczone i głęboko wnikające na podeszwie stóp w wyniku ucisku, wywołane przez wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Brodawki mogą występować pojedynczo lub licznie, dochodzi tutaj do objawu Kebnera – wysiewy wzdłuż linii uszkodzenia, podrażnienia i urazu mechanicznego, oraz samozakażenia. Jeśli zmiany są rozległe mówimy o brodawkach mozaikowych.  Brodawki rozwijają się w okresie od 6 tygodni do 5 miesięcy. Nie bez znaczenia jest własna odporność organizmu. Brodawki wirusowe należy usuwać jak najwcześniej i skutecznie, ograniczając możliwość samozakażenia i rozprzestrzenienia. Zmiany usuwa się odpowiednio je oczyszczając i aplikując kwas salicylowy 40-60%, kwas mlekowy 10%, kwas trój chlorooctowy 20-50%, rezorcynę, jaskółcze ziele lub azotan srebra. Dobór terapii zleży od Podologa. Ważne dla efektów terapii jest zastosowanie odpowiedniego odciążenia.

Pękające piety, Rozpadliny piętowe

Zabieg szczególnie polecany w przypadku głębokich i bolesnych pęknięć zgrubiałej skóry pięt. Polega na oczyszczeniu (skalpel+dłut0+frez) zrogowaciałego naskórka rozpadlin oraz złuszczeniu nagromadzonej skóry, stymuluję się organizm do odnowy komórkowej. Skóra jest nawilżana i natłuszczana odpowiednim preparatem przez okluzję. Dodatkowo jeśli to konieczne, założenie opatrunku i odciążenia.

Opracowanie paznokci grzybiczych / zmienionych chorobowo (Onychauxis i onychogryphosis)

Zabieg dedykowany dla osób borykających się z problemem skrócenia paznokci zdeformowanych, dystroficznych, przerośniętych i pogrubiałych, sprawiających kłopot, często bolesnych. Diagnostyka jest podstawą terapiii. Zabieg polega na oczyszczeniu stóp antyseptycznym płynem, obcięciu, opiłowaniu i opracowaniu paznokci pogrubiałych i uszkodzonych. Usunięcie zainfekowanej płytki paznokciowej oraz oczyszczenie zainfekowanych tkanek, oraz higienicznym oczyszczeniu wałów paznokciowych. Antyseptyki i aplikacji olejku z drzewa herbacianego, aplikacji odpowiedniego preparatu przeciwgrzybiczego. Pielęgnacja grzybiczej skóry stóp i paznokci. Konsultacja i zalecenia do pielęgnacji domowej.

Badanie mykologicznePedicure Spa na boso

Określenie wskazań do wykonania badanie mykologicznego. Pobranie materiału do badania mykologicznego stwierdzającego rodzaj grzybicy lub innych infekcji bakteryjnych jest niezwykle ważne w celu określenia rodzaju infekcji grzybiczej przed podjęciem terapii leczniczej. Wynik badania pozwala na zastosowanie celowanych preparatów lub podjęcia leczenia farmakologicznego we współpracy z lekarzem dermatologiem. Do badania mykologicznego wymagane jest również odpowiednie przygotowanie. 4 tygodniowy okres bez stosowania jakichkolwiek preparatów leczniczych, pielęgnacyjnych oraz lakierów, kremów,  24h przed badaniem nie myjemy stóp.
Czytaj więcej…

Korekta wrastających paznokci

Diagnostyka przyczyn wrastania paznokci. Prawidłowe obcięcie i opiłowanie paznokci, nadanie właściwego kształtu,  oczyszczenie wałów paznokciowych, opracowanie paznokci pogrubiałych i uszkodzonych. Dobór właściwej terapii. W pierwszej kolejności zawsze wygajana jest ziarnina i wyciszany stan zapalny i dolegliwości bólowe za pomocą założenia tamponady (malutkiego opatrunku z preparatem gojącym) Jeśli istnieją wskazania zakładana jest odpowiednio dopasowana klamra korekcyjna z drutu ze stali medycznej aby nadać nowy tor wzrostu płytki paznokciowej i ustawić prawidłowo paznokieć. Korekta paznokci zwiniętych, wkręcających się, wrastających i  zdeformowanych. Korekta wady ustawienia stopy i wady chodu.
Czytaj więcej…

Rekonstrukcja płytki paznokciowej
Protetyka płytki paznokciowej wykonana z masy rekonstrukcyjnej z zawartością preparatu zabezpieczającego (Piroctone olamine, Clotrimazolum, Ag) przed patogenami grzybiczymi. Pomaga w poprawie estetyki – uzupełnia ubytki, zabezpiecza łożysko przed zapadaniem i towarzyszącym zmianą kształtu paliczka dalszego (onychoatrophia), zabezpiecza przed urazami mechanicznymi. Zabezpiecza uszkodzenia paznokci polekowe lub na skutek chemioterapii, radioterapii. Zalecana również w zaburzeniach wzrostu (onychodystrophia, często w przebiegu psoriasis – łuszczycy), łamliwości longitudinalnej (wzdłużnej – onychorrhexis) i poprzecznej (onychoschisis), uzupełnia bruzdy poprzeczne (zagłębienia w płytce, spowodowane uszkodzeniem korzenia lub macierzy paznokcia), zalecana po zabiegu usuwania odcisków podpaznokciowych (clavus subungualis), stosowana w keratozach płytki (onychauxis i onychogryphosis),

Inne jednostki chorobowe:
Służymy Państwu pomocą również w innych dolegliwościach chorobowych takich jak:

Paronychia/drożdżyca paznokci

Jest zakażeniem przez drobnoustroje chorobotwórcze  charakteryzujące się opuchnięciem wałów okołopaznokciowych, zaczerwienieniem i zbieraniem ropy. Zakażenie występuje często przy nieprawidłowo wykonanym pedicure/manicure, nadmiernym obcinaniu, obgryzaniu skórek i paznokci. Zakłuciach i uszkodzeniach wałów okołopaznokciowych. Nadmiernym kontakcie z wodą (prace domowe) i ziemią (prace ogrodowa) oraz inne… Zabieg polega na udrożnieniu zebranej ropy oraz wyciszeniu stanu zapalnego poprzez odpowiednie opatrunki. Następnie wdrożone są preparaty do łagodzenia i leczenia zmian aż do uzyskania zadowalających efektów.

Kondycja stóp – potliwe stopy / sucha skóra stóp

Na skutek zaburzenia gospodarki lipidowej skóry stóp powstają problemy z przesuszona skórą. W odpowiedzi na regulację termiczną organizmu może pojawić się problem nadmiernie spoconych stóp. Przyczyną może być wiele innych zaburzeń również chorobowych. Złuszczanie naskórka, regeneracja i rewitalizacja skóry maską odżywczą oraz regulująca kąpiel, odświeżą stopy i pozwolą pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości. Terapia jest dostosowana w zależności do potrzeb klienta.

Łuszczyca skóry i paznokci,
Urazy mechaniczne: Onycholiza, Onychodystrofia,
Uszkodzone paznokcie po zabiegach kosmetycznych, ,bruzdy poprzeczne, linie beau, skrzydlik
Keratoliza dziobata, Rogowiec dłoniowo-podeszwowy,
Kruchość i łamliwość paznokci,